כלב רועה קווקזי

רועה קווקזי

כלב רועה קווקזי

גובה הבוגר: זכר: 65-70 ס”מ, נקבה: 62-67 ס”מ
משקל הבוקר: 45-65 ק”ג
אופי: מלא חיים וחשדני כלפי זרים
מוצא: רוסיה (קווקז)

רקע כללי: מקורו של גזע ענק זה ברוסיה, והוא מגדולים ברועים אם לא הגדול שבהם. הוא מסתגל בנקל לכל אקלים, אינו תובעני או מפונק, אך הוא גם תוקפני מטבעו ואינו נותן אמון בזרים. ביחס לכלבים אחרים, הוא אינו נובח ולא משחק עם הבעלים או עם ילדים בפרט. תפקידו הוא להגן על בעליו. מדובר בכלב מסיבי אשר מצד אחד כבד מאוד ומצד שני יכול לנטר עד לגובה של 3 מטרים, ולכן הוא מהווה כלב שמירה ותקיפה אידיאלי ולא מתאים בעבור גידול ביתי.

אזור גידול: בעיקרו הוא מצוי בגאורגיה, ארמניה ואזרבייג’ן, וכן בין הדגסטנים, הקלמוקים בצפון הקווקז. מדובר בכלב אשר מזוהה מאוד עם מזרח אירופה, בשל החשיבות ההיסטורית שלו מבחינת שמירה והגנה כמו גם העובדה כי מדובר בכלב מאוד נאמן אשר במשך אלפי שנים שירת את הבעלים ואת הלהקה בנאמנות מוחלטת ועד לגיל מבוגר מאוד.

בריאות: מאחר והגזע יכול להסתגל באופן מהיר מאוד לתנאי קיצון, הוא נחשב לאחד הכלבים בעלי החוסן הגבוה ביותר ובהתאם לכך יכול לחיות בתנאי שטח מורכבים, כולל שלג וקור עז. עם זאת, בשל העובדה כי מדובר בכלב שמירה פעלתני הוא חשוף לבעיות במפרקי הלב (גם בשל המשקל הגבוה) כמו גם בעיות לבביות אשר נפוצות אצל הגזע.

גידול הכלב: כלבים קווקזים הם כלבים אשר לא עברו שום מוטציה אנושית, ולכן מדובר בכלב אשר רואה בתפקידו רועה צאן אשר רגיל לתנאים מאוד קיצונים הן מבחינת מזג האוויר והן מבחינת המזג שלו. בשל כך, ניתן לראות מעט מאוד כלבים מהסוג הזה כאן בישראל, בשל היותו כלב אשר חי בלהקה. הרואה הקווקזי מחויב אך ורק למשפחתו, והוא רואה את הבעלים כ”מאסטר”. מדובר בגזע אידיאלי בעבור רועי צאן כמו גם חקלאיים אשר מעוניינים להגן על הלהקה שלהם באמצעות הכלב. מדובר בכלב אשר יכול להסתובב באופן חופשי בדיר, כבר בגיל צעיר מאוד.

מה חשוב לדעת? מאחר ובתפקידם המקורי הם יודעים לוות את רועי הצאן, הוא לא זקוק לאדם ולכן אי אפשר לשחק איתו. הכלב מאוד נאמן בשל אומץ לבו הנדיר מאוד ביחס לכלבים אחרים, ועל כן הוא נחשב לנאמן לבעלים אשר אותו הוא לא רואה כחבר אלא כמנהיג אשר אותו יש לשרת. משום כך, מדובר בכלב תקיפה ושמירה אשר אינו מתאים לגידול בדירה או בגינה, כמו גם מומלץ שלא לחשוף את הכלבים לתינוקות וילדים.

 

לסיכום: מקורו של גזע ענק זה ברוסיה, והוא מגדולים ברועים אם לא הגדול שבהם. הוא מסתגל בנקל לכל אקלים, אינו תובעני או מפונק, אך הוא גם תוקפני מטבעו ואינו נותן אמון בזרים. בעיקרו הוא מצוי בגאורגיה, ארמניה ואזרבייג’ן, וכן בין הדגסטנים, הקלמוקים בצפון הקווקז. מבחינים בין שלושה תתי גזעים לפי הפרווה העליונה: בעלי שיער אורך, עם מעין צווארון, ציצית וזנב עבות; בעלי שיער קצר בלי תוספות של הראשונים; ובעלי שיער באורך בינוני, אף הם בלי התוספות. הצבע האפור עם צלליות בהירות, בדרך כלל בגווני אדמדם-חלודה, צהבהב-קש, לבן או חום אדמדם. אחרים מפוספסים או בעלי כתמי צבע גדולים

כלב רועה קווקזי

תמונות רועה קווקזי