גולדן רטריבר

גולדן רטריבר

כלב גולדן רטריבר

גובה הבוגר: זכר: 55-60 ס”מ, נקבה: 50-55 ס”מ
משקל הבוגר: זכר 35 ק”ג, נקבה: 30 ק”ג
אופי: נאמן וידידותי
מוצא: אירופה (סקוטלנד)

רקע כללי: הגזע הנפוץ ביותר בישראל. מדובר בכלב מקסים, חברותי ונאמן מאוד אשר ידוע באופיו הנוח. למרות שרבים חושבים כי מדובר רק בכלב אותו ניתן לגדל בסביבה ביתית, גם במשטרה ובצבא עושים שימוש בגזע וזאת בשל העובדה כי מדובר בכלב אינטליגנטי מאוד אשר לו חושים מחודדים, בייחוד חוש הריח. בשל כך, נעשה בו שימוש גם למטרות צבאיות ומשטרתיות לצורך איתור סמים.

אזור גידול: גדל באזור אירופה, ובשנים האחרונות נפתחו בישראל עשרות בתי גידול אשר מגדלים את הגזע בתנאי גידול מצוינים או הרבעה טבעית. מאחר ומדובר באחד הגזעים המבוקשים ביותר, ניתן לראות זינוק במספר האימוצים של הגזע וכן ביקוש שיא אשר נובע מתוך היותו של הכלב נאמן אך גם קל מאוד לאילוף.

בריאות: הגולדן נוטה להשמנה, ולכן חשוב לפקח עליו מבחינת התפריט שלו. לא מעט בעלים מחליטים “להעמיס” את כמות האוכל וכתוצאה מכך הכלב יכול להגיע למשקלים גבוהים אשר משפיעים על בריאותו וכן על הכושר הגופני שלו. חשוב להוציא את הכלב מספר פעמיים ביום לטיול, כמו גם להקפיד על תספורת קבועה בשל נשירה מסיבית אשר נפוצה מאוד אצל הגזע הזה.

גידול הכלב: אידיאלי בעבור משפחות עם ילדים. מדובר בכלב חברותי, נעים ונוח מאוד. נוסף לכך, הוא לא אוהב להוציא הרבה אנרגיה ולא מעט מהכלבים אוהבים בכלל לישון ולנוח. כאשר הכלב מרגיש בנוח עם בני המשפחה, הוא נאמן במאה אחוז עד לכדי חוסר רצון לעזוב את הבעלים. הוא מסתדר עם כל סוגי הכלבים, ונחשב לכלב נחמד מאוד אשר מסתדר נהדר עם בני אדם ולכן אינו יכול לשמש ככלב שמירה. ניתן לחנך את הכלב במהירות,  והוא לרוב מגלה לא מעט חיבה ואהבה כלפי הבעלים שלו. עם ילדים הוא מסתדר נהדר, גם כאשר מדובר בגורים קטנים.

מה חשוב לדעת? מדובר בכלב מסיבי וגדול במיוחד אשר מגיע למשקל של 35 קילוגרם. לא מעט ישראלים מתפתים לאמץ את הכלב כאשר הוא גור קטן, אולם יש לקחת בחשבון כי בגיל הבגרות מדובר בכלב מסיבי וגדול במיוחד. מאחר ומדובר בכלב אשר ידוע כי הוא רגוע ושקט, חשוב להוציא אותו לטיולים וכן לחשוף אותו לכלבים אחרים. נוסף לכך, מדובר בגזע אשר מאריך ימים – כלב אשר גדל בתנאי גידול טובים יכול להגיע גם לגיל 15-19 שנים. חשוב לשמור על תזונה מאוזנת, להפחית באחוזי השומן וכן להקפיד על פעילות ספורטיבית קבועה.

לסיכום: גולדן רטריבר הוא אחד הגזעים הפופולריים ביותר בישראל, פותח במהלך המאה ה-19 בסקוטלנד מהכלאת מיני סטר, ספיינל ורטריבר, אז שימש בעיקר לצייד. כיום ידוע ככלב בית נאמן אך בעזרת חוש ריח מפותח משמש גם כבלש במחלק סמים במשטרה. פרוותו חלקה או גלית, מתחתיה פרווה צפופה העמידה בפני מים. צבעיו, כשמו – גווני זהוב (קרם), מבנה גופו מוצק ושרירי אך נוטה לעתים להשמנה במקרה של מחסור בפעילות גופנית. ידוע כלא בררן בבחירת מזון. בגלל אופיו הידידותי, אינו מתפקד ככלב שמירה אך יירתם לכל משימה, מלבד עבודות שונות במשטרה, תוכלו למצוא אותו גם ככלב נחייה נאמן או ככלב הצלה בזירות אסון.

גולדן רטריבר

תמונות גולדן רטריבר